Dietetycy podkreślają, że woda powinna być filarem naszej diety. Coraz częściej jednak stajemy przed wyborem – woda z butelki PET czy taka w butelkach wykonanych ze szkła?
Dla wielu osób woda w szklanych butelkach jest jedynie modną fanaberią. Naukowcy jednak od lat alarmują, że spożywanie wody prosto z plastikowych butelek może być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Dowiedz się, dlaczego ten wybór jest tak ważny.

Woda mineralna w szklanych butelkach – czy warta jest swojej ceny?

Woda w szklanych butelkach jest droższa od swojego odpowiednika w butelkach z PET. Nie oznacza to jednak, że przeznaczony na nią wydatek należy rozpatrywać w kategoriach snobizmu. Woda w szkle posiada wiele zalet – przede wszystkim tych korzystnych dla naszego zdrowia, ale także smaczniejsza. Właśnie dlatego warto traktować ją jako inwestycję w to, co jest dla nas najważniejsze.

Szkodliwe substancje w plastikowych butelkach

Woda jest substancją niezwykle delikatną, która ma możliwość absorbowania elementów z materiału, w którym jest zamknięta. Właśnie dlatego regularne spożywanie jej z plastikowych butelek może mieć potencjalnie negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przede wszystkim plastik jest materiałem bardzo wrażliwym na zmiany temperatury. Właśnie dlatego wystarczy jedynie piętnaście minut oddziaływania promieni słonecznych na plastikową butelkę, aby zaczęły wytrącać się z niej szkodliwe substancje, które przedostają się do spożywanej przez nas wody.  

Na szczególną uwagę zasługują dwie substancje – bisfenol A (BPA) oraz bisfenol S (BPS). Ten pierwszy znajdziemy w butelkach z kodem recyklingowym 3 lub 7. Obydwie te substancje przypominają budową jeden z hormonów płciowych – estrogen. Właśnie dlatego naukowcy przekonują, że spożywanie wody z butelek wykonanych z plastiku może wpływać negatywnie na naszą gospodarkę hormonalną. Według Instytutu Badań Nad Dziećmi w Seattle BPA zwiększa także prawdopodobieństwo niepłodności oraz chorób z zakresu układu krążenia

Woda w szklanych butelkach to gwarancja higieny

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że plastikowe butelki są nie tylko mało wytrzymałe, ale także… niehigieniczne. Nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem mikropęknięć, które tworzą się na powierzchni butelki. Bardzo skutecznie gromadzą one różne zabrudzenia a także bakterie i inne mikroorganizmy a ich skuteczne umycie jest praktycznie niemożliwe. Właśnie dlatego specjaliści odradzają ponowne wykorzystywanie plastikowych butelek.

Plastikowe butelki a środowisko naturalne

W ostatnich latach coraz częściej porusza się temat wpływu plastiku na niszczenie środowiska naturalnego. Postępujące zmiany klimatu bardzo często ilustrowane są obrazami resztek plastikowych butelek, które zanieczyszczają oceany i lądy a niekiedy przyczyniają się do śmierci zwierząt. Nawet plastik określany jako taki, który nadaje się do recyklingu jest bardziej szkodliwy niż szkło. Woda w szklanych butelkach jest więc wyborem, który sprawia, że dbamy o środowisko naturalne. Zakręcane szklane butelki mogą być także wielokrotnie używane bez obawy o kwestie higieniczne. 

Woda w szklanych butelkach to lepszy smak

Wybierając wodę w szkle nie przyjmujemy do organizmu szkodliwych substancji, a tym samym pozostajemy zdrowsi. Dodatkowo woda w szklanych butelkach to idealne rozwiązanie także dla osób, które cenią sobie niezakłócony niczym smak. Szkło bowiem, w przeciwieństwie do plastiku, nie wchodzi w reakcje ze znajdującą się w butelce substancją, a tym samym nie wpływa w żaden sposób na jej smak. To bardzo istotna informacja dla osób, które cenią sobie szlachetny i jak najbardziej naturalny smak spożywanej wody. W opinii wielu osób woda ze szklanej butelki jest bardziej orzeźwiająca i niezwykle smaczna.

woda san pellegrino woda

Woda w szklanych butelkach to synonim elegancji

Nie bez znaczenia jest także kwestia tego, że woda w szklanych butelkach jest o wiele bardziej reprezentatywna niż wersje sprzedawane w butelkach PET. To doskonałe rozwiązanie na różnego rodzaju przyjęcia czy konferencje, kiedy chcemy zachwycić gości i sprawić, aby poczuli się wyjątkowo. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby wodę w szkle kupować nie tylko od święta. 

Nie da się ukryć – woda w szklanych butelkach jest droższa niż woda w plastiku. Warto jednak potraktować ją jako inwestycę – przede wszystkim we własne zdrowie. Ograniczając picie wody z butelek PET, dajemy sobie gwarancję, że do naszego organizmu trafia mniej szkodliwych substancji. Jesteśmy zdrowsi i każdego dnia czujemy się lepiej. To także bardzo korzystny wybór dla naszej planety. 

acqua panna woda